website templates

LAN/ WAN Çözümleri

Local Area Network (LAN) Yerel Ağ Bağlantısı
Local Area Network (LAN) Yerel Ağ Bağlantısı, bina içinde ortak bir ağ ortamında bilgisayar ve haberleşme cihazlarının birbirine bağlı olarak çalışmasını sağlayan bir yapıdır. Böyle bir ağ üzerinden cihazlar kaynakları ortak kullanabilirler, farklı protokoller ve farklı arabirim donanımlarla veri alışverişi yapabilirler.

Mobirise
Wide Area Network (WAN) Geniş Alan Ağı Bağlantısı
Geniş alan ağı, birden fazla cihazın birbiri ile bağlanmasına ve iletişim kurmasını sağlayan fiziksel veya mantıksal büyük ağdır. Yerel alan ağlarının birbirine bağlanmasını sağlayan çok geniş ağlardır. En meşhur geniş olan alan ağı Internet’tir.

Mobirise
WAN'lar, bir mekanda bulunan kullanıcı ve bilgisayarların başka bir mekanda bulunan kullanıcı ve bilgisayarlarla iletişim kurabilmesi için LAN'ları ve başka tip ağları birbirine bağlamakta kullanılır.
Birçok WAN tek bir organizasyon için kurulmuştur ve özeldir. İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından kurulan diğer WAN'lar ise bir organizasyonun LAN'ından Internet'e bağlantı sağlar.
WAN'lar genellikle kiralık devreler kullanılarak kurulur. Kiralık devrenin her iki ucunda, bir yönlendirici bir tarafı ve WAN içinde bir kablo göbeği de diğer tarafı LAN'a bağlar. Kiralık devreler çok pahalı olabilmektedir. Kiralık devre kullanmak yerine, WAN'lar daha ucuza mal olan devre anahtarlama veya paket anahtarlama metotlarını kullanarak da kurulabilirler. TCP/IP'yi de içeren şebeke protokolleri taşıma ve adresleme işlevlerini iletir.

Mobirise
Kurumsal LAN ve WAN çözümlerinde Cisco ve HPE (Hewlett Packard Enterprise) markalı Ethernet LAN Switch, Ethernet Routing Switch, Router veya kurumsal şartnamelere uygun başka marka ürünler ile ağ tasarımı yapılmaktadır.
Her türlü LAN/WAN gereksinimleriniz için arayınız. 0216 574 7979

© Copyright 1999-2018 UniNET İletişim